چهارشنبه 2 فروردین 1402 | 2023/03/22
درباره ما | تماس با ما | آرشیو اخبار
کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

افزایش بسته‌های «طرح یاری» بازنشستگان کشوری به 15 مورد/ شش میلیون و ششصد هزار بازنشسته از خدمات استف

به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری؛ «اکبر افتخاری» در صفحه اینستاگرام خود و در قالب «گزارش به بازنشستگان ارجمند» که تاکنون سه گزارش آن منتشر شده است، نوشت: آغاز فعالیتم در صندوق بازنشستگی کشور، هم‌زمان شد با تشدید بحران اقتصادی و شیوع ویروس کرونا که هر دو تأثیرات ناگواری بر وضع معیشتی بازنشستگان داشت. همان ایام، دولت بودجه‌ای را برای هم‌سان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان تخصیص داده بود، اما این اقدام به تنهایی نمی‌توانست پاسخ‌گوی همه نیازهای آنان باشد. بنابراین ضرورت داشت که با اجرای طرح‌های رفاهی و معیشتی، قدرت خرید بازنشستگان کشوری را تا جای ممکن افزایش دهیم. 

افتخاری با بیان اینکه «در نخستین گام، تسهیلات خرید از فروشگاه‌های رفاه ارایه شد که «طرح یاری» نام گرفت» اظهارداشت: استقبال جامعه هدف از این طرح، موجب شد که طرح یاری را گسترش دهیم و بسته‌های رفاهی و معیشتی متنوعی را در چارچوب این طرح آماده کنیم. 

 

  • طرح یاری

او ادامه داد: اکنون که این نوشته را می‌خوانید، تعداد بسته‌های یاری به 15 رسیده است که مهم‌ترین‌شان عبارت است از: خرید محصولات و خدمات شرکت‌های پگاه، هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی، بیمه ملت، کفش ملی و افق کورش به صورت تخفیفی یا تقسیطی (یا به هر دو شکل)؛ تسهیلات پنجاه میلیون تومانی خرید لوازم خانگی ایرانی؛ حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی فرزندان بازنشستگان؛ استفاده رایگان یا تخفیف‌دار از دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای و استفاده از خدمات ویژه امداد خودروی ایران. 

وی با اشاره به اینکه برای تدارک این بسته‌ها، دو موضوع مهم به عنوان پیش‌شرط ارایه هر نوع خدمت مورد توجه و تأکید قرار گرفت که نخست، سهولت استفاده از خدمات و دوم، حفظ منزلت و کرامت بازنشستگان عزیز و خانواده‌های‌شان بوده است، نوشت: هم‌چنین، افزون بر استفاده از ظرفیت شرکت‌های وابسته به صندوق بازنشستگی کشوری مانند صنایع شیر ایران (پگاه)، بیمه ملت و شرکت هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی، مشارکت خوبی با طیف وسیعی از مجموعه‌های دولتی و خصوصی صورت گرفت. در بخش اخیر، اغلب تفاهم‌نامه‌های امضا شده، دو سال اعتبار دارند و قابل تمدید هستند. 

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه به آخرین آمارهای استفاده بازنشستگان و وظیفه بگیران تحت پوشش این صندوق در 20 ماه اخیر اشاره کرده و آورده است: از اسفندماه نود و هشت تا پایان مردادماه امسال، مجموعا نزدیک به شش میلیون و ششصد هزار بازنشسته از خدمات طرح یاری استفاده کرده‌اند که میانگین چهار بار استفاده به ازای هر بازنشسته را نشان می‌دهد. برآوردهای کارشناسان صندوق حاکی از آن است که بسته‌های طرح یاری می‌توانند سالانه 19درصد به صورت غیرمستقیم، قدرت خرید بازنشستگان را افزایش دهند.

Top