چهارشنبه 2 فروردین 1402 | 2023/03/22
درباره ما | تماس با ما | آرشیو اخبار
کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

اختصاص 160 هزار میلیارد تومان برای اشتغال کسب و کار ها در بودجه سال آینده

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «حجت الله عبدالملکی »، در آئین پایانی «نمایشگاه فرصت های شغلی مهارت محور کم سرمایه بر» بیان کرد: 117 شغل از 400 شغل که در این نمایشگاه عرضه شد، مهارت محور و با سرمایه یک تا 10 میلیون تومان است.

  • عبدالملکی
وی افزود: اگر مهارت آموزی را توسعه و ترویج دهیم، می‌توانیم مشاغل زیادی را بدون احتیاج به سرمایه‌ زیاد ایجاد کنیم، امروز نیز در این نمایشگاه، مربیانی را دیدم که با سرمایه اندک تا 7 هزار شغل ایجاد کردند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در دولت سیزدهم اقدامات مناسبی انجام داده است، گفت: کاهش زمان صدور مجوزهای آموزشگاه‌های آزاد، از 8ماه به 3 روز، انقلابی در این حوزه محسوب می‌شود.
وی ادامه‌داد: از زمان اجرای این طرح، تاکنون یک‌هزار و 800 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای مجوز گرفته‌اند.
عبدالملکی با اشاره به ایجاد مشاغل کم سرمایه‌بر، خاطرنشان‌کرد: چندسال پیش عنوان شد که با سرمایه کم نیز می‌توان کسب و کاری را شروع کرد، امروز نیز در این نمایشگاه، کارهای تولیدی نشان داد که به رغم گذشت چند سال و گرانی مواد اولیه، این موضوع امکان پذیر است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت در احیای کارخانه‌های نیمه تعطیل اشاره کرد و افزود: در بخش صنعت، فعالیت های خوبی برای راه اندازی کارخانه های جدید و احیای کارخانه های نیمه تعطیل و تعطیل شروع شده است.
وی با اشاره به بودجه 1401 در حوزه اشتغال، بیان‌داشت: تسهیلات تکلیفی در این بودجه در قالب تبصره 16 و 18 دیده شده است که از شبکه بانکی درخواست خواهیم کرد تا زمینه اشتغال را تقویت کند.
وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی توضیح داد: قوانین مختلف، برای اعطای تسهیلات از وام‌های خرد تا چند صد میلیون تومانی بر اساس شرایط شورای پول و اعتبار وجود دارد.
عبدالملکی گفت:‌ در حوزه مشاغل خُرد و خانگی، ظرفیت بسیار بالایی وجود دارد و دنیا به سمت این نوع مشاغل حرکت کرده است.
وزیرتعاون ، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در گذشته تاکید بر روی مشاغل صنعتی سرمایه‌بر بالا بوده است، افزود:  در دوره جدید ما می خواهیم از ظرفیت مشاغل مهارت محور و کم سرمایه استفاده کنیم که امیدواریم بخش قابل توجهی از بار اشتغال برداشته شود.
لازم به ذکر است نمایشگاه‌های فرصت‌های شغلی مهارت محور کم سرمایه‌بر در استان‌های کشور از اواخر آذرماه برپا شده بود که امروز اختتامیه ملی آن برگزار شد. 
در این نمایشگاه‌ها از 400 شغل احصا شده، بیش از 117 شغل مهارت محور کم سرمایه‌بر به صورت حضوری معرفی شد که حوزه‌های شغلی مانند تولید محتوا، نرم افزارهای کاربردی به‌ویژه کسب و کار، دیجیتال مارکتینگ، انرژی‌های نو، تهیه مصنوع‌های چرمی، اتومکانیک، برق و الکترونیک، حرفه‌های پوشاک، صنایع دستی، خدمات تعمیر و نصب تاسیسات برقی و مکانیکی، قالی و گبه را شامل می‌شود.
Top