سه شنبه 9 خرداد 1402 | 2023/05/30
درباره ما | تماس با ما | آرشیو اخبار
کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

مسکنی : اوایل سال آینده انتخابات مجامع شهرستانی تعاونی‌های سهام عدالت برگزار می‌شود

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «مهدی مسکنی» معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری نمایشگاه دستاوردهای شش ماهه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در این مدت 4 ماهه سعی کردیم سه راهبرد را در بحث تعاونی‌ها پیاده کنیم. گره‌گشایی از مسائل کوچک تعاونی‌ها از اولین اقدامات ما بود که ما با 1500 تعاونی نشست داشتیم و توانستیم مسائل این تعاونی‌ها را احصاء کنیم.

  • مسکنی
وی افزود: همچنین از 680 اتحادیه با 145 اتحادیه نشست برگزار کردیم.
وی ادامه داد: در رویکرد دوم به دنبال حل مسائل میان مدت بودیم که در اینجا پیگیری قانون تعاون و سند توسعه تعاون و… را مورد بررسی قرار دادیم. در رویکرد سوم نیز سیاست‌های کلان مانند برنامه هفتم توسعه و نقش تعاون در این برنامه و سایر سیاست‌های کلان را بررسی کردیم.
وی بیان کرد: افتتاح 5 مرکز نوآوری، شناسایی مشکل هزار و 531 تعاونی، حل مشکل 602 تعاونی، انجام 214 سرمایه‌گذاری در بخش تعاون و ایجاد یک‌هزار و 153 تعاونی جدید از جمله اقدامات ما بوده است.
مسکنی تصریح کرد: هیچ مسابقه‌ای برای ثبت تعاونی جدید نداریم بلکه اتفاقاً بر انحلال تعاونی‌های ناکارآمد تأکید داریم.
معاون امور تعاون وزارت مردم در خصوص اقدامات ویژه معاونت امور تعاون گفت: ایجاد دو مرکز علم و تعاون در دو دانشگاه و کار ویژه‌ سهام عدالت از اقدامات ویژه‌ معاونت تعاون در این مدت است.
وی افزود: در پیگیری‌های اولیه توانستیم 75 درصد از معوقات سال 97 و 98 تعاونی‌های سهام عدالت را پرداخت کنیم. در حال حاضر نیز پیگیر پرداخت 25 درصد باقی و همچنین مطالبات سال 99 و 1400 هستیم.
وی با اشاره به حضور معاونت تعاون در کارگروه شورای‌عالی بورس گفت: به دنبال پیگیری تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات تعاونی‌های سهام عدالت شهرستانی هستیم و قصد داریم ظرف سه ماه اول سال 1401 انتخابات مجامع شهرستانی تعاونی‌های سهام عدالت را برگزار کنیم.
مسکنی گفت: ما به دنبال این هستیم که از این ظرفیت برای پرداخت سود سهامداران سهام عدالت استفاده کنیم.
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این که تنها دو دانشگاه علامه‌ طباطبایی و دانشگاه تهران در حوزه‌ تعاون کار می‌کنند، گفت: با این دو دانشگاه ارتباط برقرار کردیم و قصد داریم با ایجاد رشته کارشناسی ارشد تعاون، بن‌بست رشته‌ تعاون را رفع کنیم.
مسکنی اظهار کرد: بررسی مسائل تعاونی مسکن از دیگر اقدامات ما بوده است و 10 هزار تعاونی مسکن داریم که از این بین 9 هزار و 500 تعاونی موفق و 500 تعاونی ناموفق بودند.
وی گفت: طی 6 سال دو میلیون و 200 هزار مسکن احداث شده که از این تعداد حدود یک میلیون و 110 هزار مورد را مردم خودشان ساختند و یک میلیون و 90 هزار مورد دیگر با جمع‌سازی انجام شده است. از این تعداد جمع‌سازی، 840 هزار مورد توسط تعاونی‌ها ساخته شده است که از این تعداد 39 هزار مورد دچار شکست شده‌اند.
وی گفت: هفته آینده 5 هزار تا از این مسکن‌های مشکل‌دار را افتتاح خواهیم کرد و موارد دیگر را نیز پیگیری خواهیم کرد.
مسکنی گفت: معاونت امور تعاون از کارگروه شورای عالی مسکن حذف شده بود که با رایزینی‌ها مجدد به عضویت این کارگروه درآمد.
وی گفت: تعیین تکلیف مشوق‌های بخش تعاون از دیگر اقدامات ما است. معاف بودن 20 درصد از حق بیمه‌ کارفرماها بابت شاغلین موظف در تعاونی‌ها که تاکنون اجرایی نشده بود را پیگیری کردیم و قرار شد در دو نوبت پرداخت شود، که نوبت اول پرداخت شده و برای پرداخت نوبت دوم نیز اقدام خواهیم کرد.
وی گفت: همچنین تصویب اصلاح قانون تأسیس تعاونی‌های توسعه عمران شهرستان در کمیسیون اجتماعی مجلس به نتیجه رسید و امیدواریم در صحن مجلس رأی بیاورد.
مسکنی گفت: آئین نامه خط اعتباری 2 هزار میلیارد تومان ابلاغ شده و تعاونی‌ها امروز مشغول استفاده از آن هستند.
وی در بخش دیگری در خصوص واگذاری سرخابی‌ها به شکل تعاونی گفت: عده‌ای می‌گویند این کار شکست می‌خورد اما مصادیق خارجی آن از جمله باشگاه‌های رئال و بارسلونا، همه تعاونی هستند و اتفاقاً خوب هم جواب داده‌اند. 
وی ادامه داد: اکنون این موضوع مطرح است که آیا با واگذاری 10 درصدی پذیرش اولیه مردم مالک باشگاه می‌شوند؟ هوادار و عضو با سهامدار فرق دارد و ما در بخش تعاون به دنبال این هستیم که عدالت توزیعی را در بین افرادی که توانایی رفتن به بورس را ندارند، برقرار کنیم.
مسکنی گفت: سیاست ما در خصوص واگذاری استقلال و پرسپولیس مشخص است. ما معتقدیم بخش تعاون ظرفیت حقوقی و مالی لازم را برای انجام این کار دارد.
معاون امور تعاون وزارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مدیرعامل استقلال از پیشنهاد واگذاری تعاونی باشگاه‌ها شکایت دارند و معتقدند کار از مسیر خود خارج می‌شود اما مدیرعامل پرسپولیس از مدل تعاونی دفاع کرد.
وی گفت: قرار است کارگروه مشترکی بین وزارت تعاون و باشگاه پرسپولیس ایجاد شود.
مسکنی گفت: اتاق تعاون ایران اعلام آمادگی کرده است که به عنوان بخش مردمی تعاون ورود کند.
وی تصریح کرد: امروز مدل تعاونی سرخابی‌ها بخشی از کوه یخ است که نشان می‌دهد در برخی از دستگاه‌ها باور به تعاونی شدن وجود ندارد.
Top