سه شنبه 9 خرداد 1402 | 2023/05/30
درباره ما | تماس با ما | آرشیو اخبار
کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

حداقل دستمزد کارگران در سال 1401 تعیین شد

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌ رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «حجت‌الله عبدالملکی» در سیصد و ششمین نشست شورای عالی کار اعلام کرد:  نشست تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال آینده،

 
  • حقوق و دستمزد سال 1401
14 و نیم ساعت به طول انجامید که جامعه کارگری و کارفرمایی به جمع‌بندی رسیدند و خبر‌های بسیار خوب برای جامعه کار و تولید کشور داریم.
وی افزود : حداقل مزد ماهانه 57.4 درصد افزایش پیدا کرد و با یک رشد خوبی را در دستمزد کارگران در سال آینده خواهیم داشیم.
عبدالملکی با بیان اینکه یک کارگر دارای دو فرزند 6 میلیون و 725 هزار حداقل حقوق دریافت خواهد کرد، افزود : این میزان دستمزد نسبت به سال گذشته 53.7 درصد رشد داشته است.
وی تصریح کرد: همچنین یک خانواده کارگزی 3‌.3 نفری 6 میلیون و 433 هزار تومان در سال 1401 حداقل دستمزد دریافت می‌کند که  نسبت به سال گذشته این رقم 2 میلیون و 400 هزار تومان افزایش پیدا کرده است.
عبدالملکی تأکید کرد: برای اولین بار بعد از ده ها سال در 19 اسفند توافق بین جامعه کارگری و کارفرمایی حاصل شد که معمولا این خبر تعیین میزان حداقل دستمزد کارگران به شب‌های منتهی به سال جدید نهایی می‌شد.
وی خاطر نشان کرد: میزان تعیین شده حداقل دستمزد در سال آینده تأثیری مثبتی بر مستمری بازنشستگان کارگران نیز خواهد داشت.
وی با بیان اینکه قدرت خرید مطلق کارگران 9 درصد افزایش بیش از تورم خواهد بود گفت: عمده افزایش بر روی حداقل مزد بر مبنای کسورات است و برای تقویت مستمری کارگران اتفاق خوبی افتاده است و با افزایش درآمد کارگران 2 اتفاق بر روی تولید می‌افتد.
وی اضافه کرد: بهره‌وری تولید افزایش پیدا خواهد کرد و کارگران انگیزه بیشتری برای کار خواهند داشت و با افزایش قدرت تقاضای مؤثر در اقتصاد هم بیشتر خواهد شد که به رونق تولید کمک خواهد کرد.
عبدالملکی گفت: تنها تأکید رئیس جمهور در تعیین حداقل دستمزد سال 1401 رفاه کارگران بود.
وی بیان کرد: شورای‌عالی کار در خصوص مبلغ حق مسکن و بُن خواربار نیز تصمیم‌گیری کرد و مبلغ بن خواربار کارگران را 850 هزار تومان و حق مسکن را 650 هزار تومان تعیین کرد اما مصوبه مهم شورا در خصوص میزان سایر سطوح مزدی بود که آن را تا 38 درصد بالا برد.
Top