چهارشنبه 2 فروردین 1402 | 2023/03/22
درباره ما | تماس با ما | آرشیو اخبار
کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

بیانیه کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران به مناسبت هفته کارگر

بسم الله الرحمن الرحیم

للرجال نصیب مما اکتسبوا ، و للنساء نصیب مما اکتسبن

مردان را از کار کوشش خویش بهره است و زنان را از کار و کوشش خود بهره ای – ( اعراف آیه 10)

بیانیه کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایرانبه مناسبت هفته کارگر -1401

  • بیانیه کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران به مناسبت هفته کارگر

سلام بر دست های بوسیدنی کارگر ، سلام بر نبض حیات یک ملت ، سلام بر تندیس شرافت ، سلام بر اسوه مقاومت ، سلام بر کارگر

هفته بزرگداشت مقام کارگر ، فرصت طلایی ارج نهادن به مجاهدان و تلاشگرانی است که در توسعه رونق اقتصادی این مرز و بوم خستگی ناپذیرند و جایگاهی بس تعیین کننده در استقلال اقتصادی کشور سربلند ایران اسلامی دارند.

گرامیداشت این انسانهای شریف به منزله ی تکریم اسوه های مقاومتی می باشد که خشت خشت تمدن های بشری با اندیشه پاک و دستان پرتوانشان عجین گشته است .

       کارگرانی که سرمایه های خلاق و توان سترگ و روح دهنده ی حرکت چرخنده های توسعه و تعالی تولید کشورند . و شاخص کرامت نهادن به این مقام شریف باید از مرز سخن فراتر رود تا با خیالی آسوده ادعا کنیم که نان گرم و آب خنک زندگی گوارای وجودشان گشته است آنگاه می شود خلق کار و تلاش مبتنی بر تعهدی نشأت گرفته از فطرت پاک کارگر را به نظاره نشست و از او حلول طرحی نو در آسمان توسعه کشور را انتظار داشت ، و این مهم حاصل نمی گردد جز با رفع موانع موجود در مسائل کارگران . مسائلی نظیر تأمین امنیت شغلی کارگر که از قراردادهای موقت بی توجه به قانون کار همواره در خطر است و دل آشوب می کند خاطر پر دغدغه کارگران را .

و لذا تأمین امنیت شغلی ، ضامن تأمین معیشت زندگی کارگران می گردد، معیشتی که با وجود جامعه آماری بالای 60 درصدی کارگران غیررسمی در مرز دست و پنجه نرم کردن بین مرگ و زندگی قرار گرفته است .

       و احقاق این حقوق قانونی میسر نمی گردد جز با تقویت تشکل یابی دستیابی به همه اقشار کارگری به تشکلی که زبان گویای مطالبات بر حقشان باشد تا با رایزنی با سیاست گزاران این حوزه از سویی و از سوی دیگر چانه زنی با کارفرمایان و دولتمردان بتواند صدای مظلوم را در جان حق طلبان زمزمه کند . امروز معیشت بسیاری از کارگران با زدن نان در خونشان محقق می گردد، زنان و مردان کارگری که از لبریز شدن غیرت ، در بیشترین ساعات کار ، کمترین دستمزد را بدون هیچ پوشش بیمه ای و سایر مزایای قانونی دریافت می کنند . کارگرانی که از کمترین وجوه زندگی یعنی حق مسکن محروم هستند و عدم توانایی در تأمین اجاره بهاء ، آنان را هر روز از جغرافیای امکانات اولیه زندگی به دوردست های مظلومیت تبعید می کند.

       هفته کارگر ، هفته ای تشریفاتی نیست تا همگی با برگزاری یک جشن و بزرگداشت ، ادعای احقاق حق کارگر را بر زبان برانیم ، بلکه آغازی ایست بر تلاش دولتمردان و دست اندر کاران حوزه کارگری که با تلاشی خدا پسندانه به رفع مشکلات این اسوه های بزرگی و کرامت مبادرت ورزند تا شاهد تنفس پیکر اقتصادی کشور باشیم و در سالی که به نام دانش بنیان و اشتغال زایی نام گذاری شده است مفتخر به دیدن حرکت شتابان رفع موانع اشتغال باشیم .

کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران بر خود واجب می داند این ایام را به تک تک کارگران و خانواده شریفشان تبریک و تهنیت عرض کرده و از خداوند بهروزی برای کارگران مسئلت جوید .

به امید روزی که هر کارگر عضو یک تشکل کارگری باشد .

« کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران »

Top