چهارشنبه 2 فروردین 1402 | 2023/03/22
درباره ما | تماس با ما | آرشیو اخبار
کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

بررسی ابعاد جهانی آثار کرونا بر دنیای کار در اجلاس بین‌المللی کار

سرپرست هیئت کارگری جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین‌المللی کار(lLO) گفت: ابعاد بین‌المللی آثار کرونا بر دنیای کار بررسی شد.

«سیدمحمد یاراحمدیان» در نشست مجمع عمومی یکصد و دهمین اجلاس بین‌المللی کار(ILO)، بیان کرد:‌بحران کرونا آثار زیان‌باری بر دنیای کار داشته که مهمترین آن تشدید فقر، بی‌عدالتی و بیکاری ناشی از بین رفتن چند ده میلیون شغل بوده است.
  • بررسی ابعاد جهانی آثار کرونا بر دنیای کار در اجلاس بین‌المللی کار
وی افزود: گزارش‌های سازمان بین.المللی کار نشان می‌دهد که خسارات وارده به کشورهای در حال توسعه و دارای درآمد متوسط به پایین، بسیار شدیدتر بوده است.
 
یاراحمدیان تصریح کرد: این کشور‌ها در مرحله همه‌گیری کرونا به دلیل اقتصاد غیررسمی غالب، پوشش ناکافی تأمین سلامت و توسعه نامناسب در زیرساخت‌های نظام سلامت، صدمات اجتماعی و اقتصادی بیشتری را تجربه کردند.
 
وی گفت: در آغاز پاندمی کرونا در کشور ایران به ‌دلیل تحریم‌های دارویی قدرت‌های بزرگ اما غیرمسئول، چند ده هزار کارگر جان خود را از دست دادند ولی با همت دانشمندان و نخبگان، واکسن مناسب تولید و پس از واکسیناسیون بیش از هشتاد درصدی، طوفان بیماری کرونا فروکش و بحران مهار شد.
 
رئیس مجمع عالی نمایندگان کارگری تأکید کرد: پاندمی کرونا نشان داد امنیت و سلامت تک‌تک انسان‌ها به هم وابسته است.
 
وی پیشنهاد کرد: بی‌تعهدی و ظلم آشکار بعضی از دولت‌های مسئول در قبال سایر کشورها مورد سؤال و مؤاخذه نهادهای جهانی نظیر سازمان بین‌المللی کار قرار گیرد و در سابقه تاریخی این نهاد بین‌المللی ثبت گردد.
 
وی افزود: ادامه اعمال تبعیض و تحریم ناروا، غیرقانونی و فاقد مبانی اخلاقی و انسانی سازمان بین‌المللی کار بر علیه کارگران ایران که در حدود دو دهه گذشته ادامه داشته بی‌تردید در تغایر فاحش با اهداف و آرمان‌های بنیانگذاران سازمان بین‌المللی کار است.
 
یاراحمدیان ابزار امیدواری کرد: در دوره جدید مدیریتی دبیرکل محترم سازمان بین المللی کار با مشی سازنده و مسئولانه، کارگران ایران بتوانند از مجموعه خدمات دپارتمان‌های مختلف بهره‌مند شوند.
 
وی اظهار کرد: میلیون.ها کارگر مهاجر افغانستانی میهمان کشور ایران هستند که به دلیل عدم‌سازماندهی، با مشکلات متعددی روبرو است.
 
یاراحمدیان تصریح کرد: امیدواریم با همکاری و مشارکت دپارتمان‌های مربوطه سازمان بین‌المللی کار و کنفدراسیون بین‌المللی کارگران «آی‌تی‌ یوسی» بتوانیم با تأسیس کمیته مشترک، نسبت به رفع و حل آن مشکلات اقدام کنیم.
 
وی خاطرنشان کرد: در کشور‌های توسعه‌یافته و اقتصاد‌های پیشرفته، مطالبات کارگران، حقوق بیشتر، رفاه بالاتر، زندگی شایسته‌تر و نظایر آن مطرح است‌، در صورتی‌که در کشور‌های که جنگ به آنها تحمیل شده مطالبات کارگران یافتن شغل برای مبارزه با فقر و گرسنگی و به عبارتی زنده‌‌ماندن است، در این شرایط ناگوار همه ما نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت‌ها نسبت به آنها مسؤل هستیم و باید اولویت مجموعه اقدامات ما در راستای عدالت اجتماعی، مطالبه حق، صلح و امنیت جهانی است.
 
یاراحمدیان تصریح کرد: همه ما مکلف هستیم دولت‌هایی که با اهداف استعمارگری و تفکر سلطه‌گری، جنگ را در کشورها به ارمغان می‌آورند، محکوم کنیم.
Top