سه شنبه 9 خرداد 1402 | 2023/05/30
درباره ما | تماس با ما | آرشیو اخبار
کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران

تحلیل

 • چطور حوادث منجر به فوت کاهش می‌یابد؟

  1401/02/21 - 11:18:30
  چطور حوادث منجر به فوت کاهش می‌یابد؟

  به گزارش خبرنگار ایلنا، ساختار ضعیف نظارت بر ایمنی کارگاه‌ها یکی از معضلاتِ بازار کار ایران است. نگاهی گذرا به آمارِ نه چندان دقیقِ حوادث کار در ایران نشان از عدم وجودِ نظارتی جدی و هدفمند بر قوانین مربوط به ایمنی و بهداشت محیط کار دارد. در کنار حوادث لحظه‌ای که باعث مرگ یا مصدومیت و از کار افتادگی کارگران می‌شود، بحث فرسایش تدریجی و بیماری‌های ناشی از وضعیت بد بهداشت محیط کار نیز حائز اهمیت است.

  سازمان تامین اجتماعی در سالنامه آماری خود درباره کاهش حوادث کارگری منجر به فوت نیروهای کار در سال‌های 99 و 98 نوشت. تامین اجتماعی در گزارش خود نوشت: تعداد حادثه‌دیدگان از 21562 مورد در سال 98، به 44491 مورد در سال 99 رسید. بر اساس آمار منتشر شده، 139 هزار و 866 کارگر در بازه زمانی 6ساله یعنی در سال‌های 94 تا 99 دچار حادثه شده‌اند.

  آمار و ارقام حاکی از آن است، حوادث شغلی در میان نیروهای کار مجرد در سال‌های گذشته روندی رو به رشد داشته است. بر اساس اطلاعات منتشر شده، 3870 کارگر مجرد در سال 94.3649 کارگر در سال 95.4010 نفر در سال 96.5488 کارگر در سال 97.11153 نفر در سال 98 و 22587 کارگر مجرد در سال 99 دچار حوادث کار شده‌اند. مجموع نیروی کار آسیب دیده در این سال‌ها به مرز 50 هزار و 757 کارگر می‌رسد. اگرچه تعداد حوادث کار برای کارگران مجرد سیری صعودی طی کرده ولی در مقابل میزان حوادث شغلی برای کارگران متاهل در سال‌های 94 تا 98 روند نزولی داشته است. 14916 کارگر متاهل در سال 94.14873 در سال 95.14866 نفر در سال 96.12131 نفر در سال 97 و 10409 نفر در سال 98 دچار حادثه شده‌اند. این روند در سال 99 متوقف و بار دیگر اوج می‌گیرد، در این سال تعداد کارگران متاهلی که دچار حادثه کار می‌شوند، 21904 نفر است. تعداد کارگران متاهلی که در شش سال اخیر مجموعا دچار حادثه کار شده‌اند نیز 89099 نفر است.

   

  ادامه مطلب ...
 • آسیبِ حوادث به 153 هزار کارگر در 6 سال رسید/ از دست رفتن حساسیت دستگاه‌های مسئول

  1400/07/05 - 22:23:31
  آسیبِ حوادث به 153 هزار کارگر در 6 سال رسید/ از دست رفتن حساسیت دستگاه‌های مسئول

  به گزارش خبرنگار ایلنا، «افزایش حوادث کار یا کاهش آنها؟» سال 99 با کاهش تعداد این نوع از حوادث، نسبت به سال پیش از آن، دستگاه‌ متولی نظارت بر ایمنی کارگاه‌های مشمول «قانون کار» یعنی «وزارت تعاون‌، کار و رفاه اجتماعی» از کاهشی شدن روندِ حوادث، خبر داد اما زمانی که به «روند طی شده» نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که این بر شیب صعودی اُفتاده است و تعداد کارگرانی که برای آنها حادثه پیش آمده با سرعت در حال افزایش است. از باب نمونه با اینکه برابر سالنامه آماری «سازمان تامین اجتماعی» تعداد حوادث منجر به غیرفوت از 9025 مورد در سال 98 به  8544 مورد در سال 99 کاهش یافته است اما در همین بازه‌ی زمانی تعداد حادثه دیدگان از 21562 مورد در سال 98 بیش از 2 برابر شده و به 44491 مورد رسیده است؛ به بیان دیگر با وجود اینکه رقم کلی حوادث کار کاهش یافته اما تعداد حادثه دیدگان بیش از 100 درصد، تنها در عرض یک سال، افزایش یافته است. نکته اینجاست که تا سال 94 تنها 18786 حادثه در کارگاه‌های مشمول بازرسی کار گزارش شده که در نتیجه این رقم، در مدت 5 سال، 2.3 برابر شده است.

  ادامه مطلب ...
 • درخواست وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از تشکل های کارگری

  1400/06/22 - 12:41:14
  درخواست وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی از تشکل های کارگری

  به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، دکتر حجت الله عبدالملکی اظهار داشت: نمایندگان تشکل‌های کارگری با عشق و بدون منافع مالی فعالیت می‌کنند و برخی از آنها راه زیادی را طی کرده اند تا در این نشست  نقطه‌نظرات و دغدغه های خود را ارایه دهند .

  وی یادآور شد : بخشی از دغدغه‌ نمایندگان تشکل‌های کارگری که شامل رفاه کارگران، امنیت شغلی، مسکن و رفاه اجتماعی است به موضوعات کلان کشور برمی‌گردد، هر یک درصد تورمی که در جامعه بالا می‌رود بخشی از رفاه جامعه از جمله کارگران کاهش می‌ یابد.
  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: رفاه کارگران بخشی از موضوعات کلان کشور است، ما مدافع حقوق کارگران هستیم، اگر تورم را مدیریت کنیم ، کارگران ‌دغدغه  دستمزد و مسائل معیشتی را نخواهند داشت و از سوی دیگر تولید کننده نیز به مشکل بر نمی خورد.
  عبدالملکی از همه تشکل‌ها درخواست کرد گزارشی  از مشکلات صنفی و راه‌حل‌های پیشنهادی ارائه کنند تا این مسائل در کمیته‌های تخصصی مسکن، دستمزد و قراردادهای کارگری دسته‌بندی،مطرح و پیگیری شود.
  وی تاکید کرد: در این کمیته‌ها تعدادی از نمایندگان کارگران و مجلس شورای اسلامی عضو خواهند شد و برنامه عملیاتی آن تدوین می‌‌شود.
  وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: بخشی از مشکلات، خارج از اختیار این وزارتخانه است و باید در دولت پیگیری شود که در این باره قول قطعی خواهم داد.
  وی مسائل جامعه کارگری را از دغدغه های آیت‌الله رئیسی دانست و گفت: مجلس شورای اسلامی نیز مجلس انقلابی و پای کار است که امیدواریم کارها جلو برود و گره‌ مشکلات حل شود.
  ادامه مطلب ...
 • مشاغل آتش نشانان شهرک‌ها و نواحی صنعتی، سخت و زیان آور می‌شود

  1400/06/13 - 20:20:29
  مشاغل آتش نشانان شهرک‌ها و نواحی صنعتی، سخت و زیان آور می‌شود

  به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، به دلیل پیچیدگی، سختی، سنگینی و طاقت فرسا بودن عملیات امداد و اطفاء حریق برای آتش نشانان مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، متفاوت بودن حوادث حریق در این مناطق با حوادث حریق شهری از لحاظ نوع و وسعت و در راستای حفظ انگیزه‌های شغلی آتش نشانان خدوم شهرک‌ها و نواحی صنعتی، درخواست لحاظ شدن عناوین شغلی آتش نشانان مذکور در گروه مشاغل سخت و زیان‌آور به هیأت دولت ارائه شد. 

  ادامه مطلب ...
 • افزایش بسته‌های «طرح یاری» بازنشستگان کشوری به 15 مورد/ شش میلیون و ششصد هزار بازنشسته از خدمات استف

  1400/06/13 - 20:10:52
  افزایش بسته‌های «طرح یاری» بازنشستگان کشوری به 15 مورد/ شش میلیون و ششصد هزار بازنشسته از خدمات استف

  به گزارش ایلنا به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری؛ «اکبر افتخاری» در صفحه اینستاگرام خود و در قالب «گزارش به بازنشستگان ارجمند» که تاکنون سه گزارش آن منتشر شده است، نوشت: آغاز فعالیتم در صندوق بازنشستگی کشور، هم‌زمان شد با تشدید بحران اقتصادی و شیوع ویروس کرونا که هر دو تأثیرات ناگواری بر وضع معیشتی بازنشستگان داشت. همان ایام، دولت بودجه‌ای را برای هم‌سان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان تخصیص داده بود، اما این اقدام به تنهایی نمی‌توانست پاسخ‌گوی همه نیازهای آنان باشد. بنابراین ضرورت داشت که با اجرای طرح‌های رفاهی و معیشتی، قدرت خرید بازنشستگان کشوری را تا جای ممکن افزایش دهیم. 

  افتخاری با بیان اینکه «در نخستین گام، تسهیلات خرید از فروشگاه‌های رفاه ارایه شد که «طرح یاری» نام گرفت» اظهارداشت: استقبال جامعه هدف از این طرح، موجب شد که طرح یاری را گسترش دهیم و بسته‌های رفاهی و معیشتی متنوعی را در چارچوب این طرح آماده کنیم. 

   

  ادامه مطلب ...
 • تاسیس تشکلهای صنفی کارگری در منطقه پارس جنوبی

  1400/06/04 - 14:07:50
  تاسیس تشکلهای صنفی کارگری در منطقه پارس جنوبی

  به گزار ش روابط عمومی کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ایران صبح چهارشنبه مورخ 3 شهریورماه 1400 مهندس اشرف منصوری رئیس کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ایران به منظور رسیدگی و بررسی وضعیت کارگران شاغل در منطقه پارس جنوبی وارد عسلویه شده و در جلسه ای که در محل پالایشگاه دهم با حضور نمایندگان کارگری و مدیران حوزه نفت ،گاز و پتروشیمی و روسای ادارات تعاون،کار و رفاه اجتماعی عسلویه ،کنگان و سیراف برپا گردیده شده بود حضور یافتند .

  در این جلسه روسای کار شهرستانهای مذکور به ارایه گزارش وضعیت کارگری و جمعیت شاغل در آن حوزه پرداختند و نکاتی را در این خصوص و قوانین حاکم در منطقه یادآور شدند .در ادامه نمایندگان کارگر از وضعیت بد آب و هوا و شرایط سخت کار ،وضعیت اسکان ،حقوق و دستمزد، روزهای تعطیلی و مرخصی و تبعیض فاحش قشر کارگری و مدیران و کارفرمایان خصوصا پیمانکاران تامین نیروی انسانی سخن به میان آورده و معترض بودند .

  ادامه مطلب ...
Top